British Horological Institute na Its All About Watches

Na zaproszenie Tomasza Borkowego, British Horological Institute na III Festiwalu „It’s All About Watches” !!!

Oto parę słów wprowadzających naszego Ambasadora, choć po prawdzie już Członka Stowarzyszenia SPiRZ Pana Tomasza Borkowego,
polskiego aktora i reżysera teatralnego, a przede wszystkim wielkiego miłośnika sztuki zegarmistrzowskiej.

„Szanowni Specjaliści i Miłośnicy Zegarów i Zegarków

Może niektórzy z Was pamiętają mnie jako Andrzej Talara z serialu Dom. Od mojej pracy nad ostatnim odcinkiem, tego kiedyś popularnego serialu telewizyjnego, minęło już ponad 20 lat i wiele zmieniło się w zarówno w moim życiu jak i w naszym kraju. Od 37 lat mieszkam w Wielkiej Brytanii i jestem ciągle czynnym zawodowo producentem, reżyserem i aktorem z ponad 30 rolami w brytyjskich i amerykańskich filmach. Od 1990 roku związany jestem z Edinburgh Festival Fringe, największym i najstarszym festiwalem teatralnym na świecie.

Mimo że teatr i film są moją życiową pasją, od wielu lat interesuję się i kolekcjonuję antyczne i stare (vintage) zegarki i zegary. Rok temu dowiedziałem się o łódzkim Festiwalu Zegarów i Zegarków „It’s All About Watches” i oczywiście natychmiast postanowiłem wziąć w nim udział. Do Łodzi pojechałem nie tylko jako entuzjasta, ale również jako praktyk festiwalowy z dwudziestosześcioletnim doświadczeniem w tworzeniu, produkcji, programowaniu, promowaniu i prowadzeniu międzynarodowych festiwali. Łódzki festiwal zegarków był dla mnie fascynującym spotkaniem z polskim zegarmistrzostwem i członkami Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa (SPiRZ – co za wspaniały skrót dla prężnej organizacji). Sotkałem elitę polskich zegarmistrzów z ogromną wiedzą i doświadczeniem i poznałem problemy jakie nurtują w Polsce ten dystyngowany i czcigodny zawód.

Od tego czasu moje koneksje z festiwalem „It’s All About Watches” nabrały bardziej zawodowego charakteru. Zarząd SPiRZ-u zaprosił mnie do współpracy jako Międzynarodowy Ambasador Festiwalu. Ponieważ ostatnia szkoła zegarmistrzowska w Polsce została zamknięta w latach osiemdziesiątych i odczuwalny jest brak nowej zawodowej kadry, jednym z moich zadań jest pomoc w nawiązaniu kontaktów z instytucjami kształcącymi zegarmistrzów.

Jedną z najstarszych na świecie instytucji horologicznych jest British Horological Institute (BHI), której jestem członkiem i której dyrekcję udało mi się zaprosić na tegoroczny Festiwal. Zanim jednak przedstawię tę organizację i jej możliwości współpracy przy edukacji nowej kadry zegarmistrzowskiej w Polsce, chciałbym podjąć próbę rozwiązania problemu słownictwa dotyczącego dziedziny nauki związanej z zegarmistrzostwem.

W języku angielskim słowo HOROLOGY powstało w czasie brytyjskiego Oświecenia wychodząc z łacińskiego horologium (za greckim hôra – godzina, czas dnia) i oznacza naukę o czasie i czasomierzach. Niestety w języku polskim nie istnieje jego odpowiednik, a słowo zegarmistrzostwo ma dosyć ograniczone znaczenie i odnosi się głownie do zawody. Proponuję więc abyśmy przyjęli HOROLOGIĘ jako szerokie pojęcie odnoszące się nie tylko do zawodu ale też do nauki i zainteresowań dotyczących czasy i czasomierzy. Ci którzy zajmują się tymi sprawami zawodowo lub z zainteresowania nazywani są HOROLOGAMI, a zegarmistrzostwo pozostanie odniesieniem do wysokich zawodowych kwalifikacji.

Wróćmy jednak do Brytyjskiego Instytutu Horologicznego. BHI jest ogólnoświatową organizacją członkowską, która istnieje, aby edukować i szkolić horologów, czyli ludzi, którzy interesują się lub produkują, naprawiają i konserwują instrumenty mierzących czas. Innymi słowy, wszystkich związanych w jakikolwiek sposób z zegarami, zegarkami i zegarmistrzostwem, a także tych którzy lubią horologię jako hobby.

BHI, założone zostało w 1858 r w Londynie i nadal pełni swoje pierwotne funkcje ustanawiając światowe standardy praktyki horologicznej oraz prowadzi szkolenia i edukację dla obecnych i przyszłych pokoleń horologów.

Horologia to prężna dziedzina specjalistycznej wiedzy oferująca wspaniałe możliwości kariery zawodowej, szczególnie w czasach powrotu do zegarków mechanicznych odnowy zainteresowania antykami. Niezależnie od tego, czy ktoś jest początkującym entuzjastą, zapalonym kolekcjonerem, profesjonalnym i doświadczonym zegarmistrzem czy wyrobionym sprzedawcą, BHI jest w stanie pomóc w rozwinięciu wiedzy i umiejętności horologicznych.

Do wyboru są dwa różne rodzaje zdobywania wiedzy – praktyczne krótkie kursy i długoterminowe kształcenie na odległość. Dostępne są także egzaminy prowadzące do ogólnie uznanych dyplomów, które mogą prowadzić do uzyskania zatrudnienia w renomowanych firmach zegarmistrzowskich. Na przykład Patek Philip umieszcza w The Horological Journal ogłoszenia o pracy.

Członkostwo BHI jest dostępne dla każdego, kto interesuje się horologią, a obejmuje następujące korzyści:
 Bezpłatni miesięczny magazyn The Horological Journal, z aktualnościami, naukowymi i popularnymi artykułami, szczegółowymi badaniami i nowinkami technicznymi, jak również z praktycznymi wskazówkami dla restauratorów czasomierzy.
 Specjalny dostęp do BHI Museum Trust z poważną kolekcją zegarów, zegarków i innych instrumentów horologicznych.
 Możliwość korzystania i konsultacji biblioteki i archiwów BHI.
 Udział w programach edukacyjnych i szkoleniach na wszystkich szczeblach (od podstawowego do mistrzowskiego) jak również seminariach i horologicznych forach.
 Udział w kursach na odległość (przez internet) ucząc się pod kierunkiem wykwalifikowanych nauczycieli.
 Przystępować do egzaminów, które prowadzą do uzyskania uznanych kwalifikacji zawodowych i dyplomów w zakresie szeroko poętego zegarmistrzostwa.
 Mieć dostęp do strefa członków na internetowej stronie BHI, która obejmuje forum członkowskie i wszystkie wydania The Horological Journal od drugiej połowy 19 wieku.
 Należeć do ogólnoświatowej organizacji podobnie myślących ludzi, z możliwościami lokalnych i międzynarodowych kontaktów.

Mam wielką nadzieję, że British Horological Institute będzie w stanie pomóc Stowarzyszeniu Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa w zorganizowaniu kursów w Polsce, a może nawet do stworzenia oddziału BHI prowadzącego do powołania Polskiego Instytutu Horologii.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych do stoiska British Horological Institute i prelekcji Dyrektora Naczelnego, Dyrektora do Spraw Edukacji i Szefowej Działu Promocji.

Tomasz Borkowy”

Link do wydarzenia
https://www.facebook.com/events/2453875791500056/?ti=cl

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z British Horological Institute

Przyjdź zakochaj się w sztuce zegarmistrzoskiej.

Leave a comment