Omega

OMEGA

„Houston, Tranquility Base here. The Eagle has landed.”

W tym roku minęło 50 lat od pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. To moment, który na zawsze zmienił historię i przesunął granice tego co niemożliwe.

Neil Armstrong i Buzz Aldrin 20. lipca 1969 roku zostali pierwszymi ludźmi, którzy postawili stopę na powierzchni Księżyca. Ich księżycowy spacer trwał zaledwie dwie i pół godziny, ale to osiągnięcie odcisnęło swój ślad na całej historii eksploracji kosmosu, a OMEGA Speedmaster Professional stał się pierwszym zegarkiem noszonym na Księżycu.

Misja Apollo 11 to bez wątpienia najcenniejszy moment bogatego, kosmicznego dziedzictwa OMEGI, jednak podróż do tego celu rozpoczęła się ponad 10 lat wcześniej, w 1957 roku, gdy swoją premierę miał pierwszy zegarek z linii OMEGI Speedmaster.

Dzięki wytrzymałości, niezawodności i czytelności wskazań Speedmaster szybko stał się popularnym „wyborem pilotów” i trafił do ekwipunku Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Wielu z tych asów przestworzy zostało zaangażowanych jako astronauci NASA w programie Mercury – pierwszym programie załogowych lotów kosmicznych nadzorowanym przez amerykańską Agencję. I tak, w 1963 roku, jeden z nich, Walter Schirra, zabrał swój własny egzemplarz Speedmastera CK2998 na pokład statku Mercury-Atlas 8. Okrążając orbitę Ziemi sześciokrotnie, ten prywatny zegarek został oficjalnie pierwszym czasomierzem OMEGI noszonym w przestrzeni kosmicznej.

Program kosmiczny NASA do 1964 roku rozwijał się bardzo dynamicznie. Inżynierowie rozpoczęli oficjalne poszukiwania jednego zegarka na tyle godnego zaufania, aby wyposażać w niego każdą załogową misję kosmiczną. Dyrektor ds. Załóg Lotów Kosmicznych, Deke Slayton zwrócił się do różnych firm zegarmistrzowskich z całego świata z zapytaniem ofertowym dotyczącym chronografów na rękę. Kilka marek, w tym OMEGA, zdecydowało się przesłać swoje modele do wymagających prób. Badano miedzy innymi wytrzymałość na ekstremalne temperatury, wstrząsy, wibracje, czy środowisko próżni. Wyłącznie Speedmaster OMEGI przetrwał surowy proces testowy, w wyniku czego, 1. marca 1965 roku, otrzymał klasyfikację „Flight Qualified for all Manned Space Missions” („Zakwalifikowany do wszystkich Misji Kosmicznych z udziałem Człowieka”). Od tego momentu OMEGA stała się jedynym dostawcą zegarków dla Programu Załogowych Lotów Kosmicznych NASA. Współpraca była kontynuowana także w kolejnych etapach programu: Gemini oraz oczywiście Apollo, którego celem był podbój Księżyca.

James Ragan, inżynier NASA, który sprawdzał możliwości Speedmastera w 1965 roku wspominając rolę OMEGI mówi: „Zegarek miał być zabezpieczeniem. Gdyby astronauci stracili zdolność komunikacji z Ziemią lub ich elektroniczne urządzenia do pomiaru czasu zawiodły na powierzchni Księżyca, wtedy jedyną rzeczą, na jakiej mogliby polegać, byłaby OMEGA na ich nadgarstku. Musieliśmy mieć dla nich jakąś gwarancję na wypadek problemów.”

Misja Apollo 11 w 1969 roku przykuwała uwagę całego świata. Każdy element technologii i wyposażenia musiał być doskonały. Nie było miejsca na błędy. To dlatego dla marki OMEGA tak wielkim zaszczytem jest dziś świadomość, że wówczas jej zegarkom bezgranicznie ufał każdy członek słynnego zespołu.
Przekonaj się że i Ty możesz zaufać zegarkom marki OMEGA,
zapraszamy do prawdziwie kosmicznego stoiska marki na
III Międzynarodowym Festiwalu Zegarków i Zegarów It’s All About Watches.

Przyjdź !!!
Zobacz !!!
Zakochaj się w marce OMEGA.

OMEGA Watches

Leave a comment